

Шофьорите в ЕС са намалили разхода си на гориво поради рязко покачване на цените във връзка с войната в Иран, пише Financial Times. Материалът се позовава на изчисления на Статистическата служба на ЕС (Евростат).
Според нейните данни, през април обемът на консумираното гориво в еврозоната е намалял с 3,5% в сравнение със същия период на 2025 г. Това е първото намаление от юли 2024 г. и най-значителното от октомври 2023 г.
FT пише, че в шест европейски страни, включително Германия, Норвегия и Австрия, е регистриран двуцифрен спад в разхода на гориво. Цените на дизела в 12 страни от ЕС, чиито данни са проучени от Евростат, са се повишили с 33,7% през април на годишна база, а цените на бензина са се увеличили с 13,6%.
Последвайте ни:
