
Анализ на Института за развитие и управление на ресурсите /ИРУР/ показва, че механизма за компенсации на електрическа енергия за бизнеса, въведен преди година има нужда от спешни промени. По него до момента са изплатени над 8 млрд. лева от българския данъкоплатец. В четвъртък служебното правителство удължи програмата с нов индикативен бюджет в размер на 3,6 млрд. лв.
Достъп до компенсации имат около 633 хиляди частни стопански субекти, като с тези средства се подпомагат, както губещите, така и печелившите предприятия. Помощта, която представлява поемане от държавния бюджет на разликата между пазарната цена и наложения таван от 250 лв. / МВтч., не доведе до сваляне или задържане на крайните цени на стоките и услугите. Всъщност се оказва генератор на инфлация. Цената на живота продължава да се повишава без да има признаци за обръщане на тази тенденция в краткосрочен и средносрочен план.
ИРУР счита, че е целесъобразно помощта да бъде определена по групи, а в критериите за получаване на енергийни субсидии да залегне задължението подпомаганите предприятия да прилагат мерки за енергийна ефективност. Резултатът, към който трябва да се стремим, е намаляване на потреблението. В противен случай инфлацията ще продължи да се повишава. Трябва да бъде ясно дефинирано кой има нужда от помощ чрез компенсиране. Част от средствата също така следва да се пренасочат към мерки за предотвратяване на енергийната бедност сред населението.
В момента средствата за компенсиране се поемат от търговците на електроенергия, чиито разходи впоследствие се възстановяват от ФСЕС. Тази функция не е включена в лицензионната им дейност и води до значителни затруднения. Процесът на изплащане се забавя и утежнява, защото се извършват насрещни проверки на фактурите. Търговците на електроенергия са изложени на сериозен риск от липса на ликвидност и фалити, тъй като изплатените от тях средства се възстановяват с близо месец закъснение.
ИРУР предлага разплащателната функция да бъде поета от НАП. По този начин компенсирането ще се извършва по-бързо и ще спомогне за неутрализиране и осветяване на сивия сектор в икономиката. Данъчната агенция разполага с цялата необходима информация, касаеща приходите и разходите на юридическите лица. Ще се даде възможност държавата да събере и част от своите вземания от фирмите, които имат задължения към фиска.