
Доста животни имат способност да развият невероятни скорости. Някои от тях летят във въздуха, други плуват във водата, а трети се движат по сушата.
One Kind Planet подрежда десетте най-бързи.
10. Кафяв заек
Дългите задни крака позволяват на кафявия заек да достигне скорост от 77 км/ч, същата като на най-големия му враг – червената лисица.
9. Антилопата гну
Деветото място се споделя от синята антилопа гну, планинския скакач и газелата на Томпсън. И трите животни тичат със скорост около 80 км/ч, което е почти колкото максималната бързина на лъва.
8. Марлин
Марлинът се носи във водата с 80 км/ч, заради което освен на осмо място сред животните, се нарежда и на второ сред най-бързите риби в света.
7. Вилорога антилопа
Седма в класацията е вилорогата антилопа. Скоростта, която развива, я поставя на второ място сред сухоземните животни. А завидните й 98 км/ч я спасяват от почти всички хищници.
6. Риба меч
С титлата най-бърза риба е удостоена рибата меч, която развива скорост от над 100 км/ч.
5. Гепард
Гепардът е отличник, когато преследва плячка. Той може да достигне скорост от 113 км/ч, което е три пъти по-бързо от максималната скорост на бягане на човека. Това е и царят на сушата по бързина.
4. Шипокрила гъска
Освен че е най-голямата гъска на планетата, шипокрилата е и сред най-бързите птици. Тя може да лети със 142 км/ч.
3. Фрегата
Впечатляващата скоростта на птицата фрегата от 153 км/ч е заради най-голямото съотношение на размаха на крилата към телесното ѝ тегло в сравнение с всички останали птици.
2. Белогуш остроопашат бързолет
Белогушият остроопашат бързолет, известен също като шипоопашат бързолет, е най-бързата птица в двигателен полет с максимална скорост от 171 км/ч.
1. Сокол скитник
Но първенецът в списъка на най-бързите животни на планетата е соколът скитник. По време на лов той е в състояние да пикира с около 320 км/ч, като според National Geographic най-високата измерена скорост на сокол скитник е 389 км/ч. А ние сме късметлии, тъй като птицата е обитател и на нашите земи и имаме шанса да я видим край проломи, дефилета и скални масиви. Въпреки това тя е включена в „Червената книга“ като застрашен вид в България.