На 24 май отбелязваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
На този ден в България се отбелязва и създаването на глаголицата от Кирил и Методий, известни още и като „Солунските братя“.
Още в ранното средновековие 11 май е определен за ден в памет на славянските първоучители, защото тяхното апостолско дело ги обединява в едно и те са равни по достойнство.
Обичайно на много места в страната хиляди ученици се включват в шествия и рецитират тематични литературни творби. Отслужват се и празнични водосвети, които допълват атмосферата.
11 май се чества като църковен празник специално на двамата братя, а 24 май се отбелязва като Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Константин Философ (827 – 869 г.) наречен в монашеството Кирил и неговият по-голям брат Методий произхождат от знатни родители Лъв и Мария, които били солунски славяни.
Тъй като семейството било заможно, Константин учил заедно с децата на византийските царе и боляри в знаменитата Магнаурска школа в Цариград. Завършвайки своето образование, той получил прозвището Философ. Скоро след това започнал работа като патриаршески библиотекар и преподавател по философия.
Неговият по-голям брат Методий (815 – 885 г.) още от ранните си години избрал военно поприще. След като дълги години управлявал славянска област (843 – 851) той почувствал Божието призвание. Отказал се от поста, който заема и постъпил в манастира в планината Олимп.
Там се срещнал с брат си Константин. Това бил повратен момент и в живота на двама им. Неразделни, те осъществяват най-великото си дело – създаване на славянската писменост и на християнската просвета. На датата 11 май още от ранното средновековие се е почитала паметта на светите братя.
Православната църква ги почита и като едни от светите Седмочисленици заедно с техните ученици Климент, Наум, Ангеларий, Горазд и Сава.
Имен ден празнуват всички, които носят името Кирил, Кирила, Кирилка, Керана, Кирко, Киро, Кирчо, Киряк, Методи, Методий.