Човешкият организъм работи в различни режими в топлото и студеното време на годината. През зимата вътрешният ни часовник е много натоварен. Върху работата на организма влияят липсата на достатъчно слънчева светлина и понижените температури навън.
Имунитетът отслабва, хормоналните функции и обмяната на веществата се променят. Вируси ни атакуват и се превръщат в допълнително изпитание за всеки един от нас. Затова е задължително да се храним правилно, за да се чувстваме добре и да бъдем здрави.
Организмът сам ни подсказва от какво има нужда през студения сезон. Има няколко начина да дадете на тялото си всичко, от което има нужда, без това да се отрази на кантара и да държи грипа и настинките далече.
За да се храните правилно през зимата, трябва да спазвате най-важното правило , а то е – хранете се с топла храна.
Не забравяйте за супата. Купичка гореща зимна супа е най-добрият антидот на студа. Сгрява тялото и душата, на човек му става спокойно и уютно. Тя е универсално средство – дава ни сили, когато се разболеем, хидратира ни, „свестява ни“ през празничните декември и януари след обилни алкохолни почерпки, сгрява ни след игра в снега навън или ни отпуска вечер, когато натовареният и стресиращ ден е приключил. Всяко семейство има свой набор от супи, които редува. У нас най-известна е пилешката.
Известната супа, характерна за Русия, Украйна, Молдова и Полша, е борш. Той се приготвя в различни вариации. Основно съдържа кисело зеле, цвекло, пащърнак, лук, картофи, които го превръщат във витаминозна бомба.
Рибената супа също е добър вариант за сгряване, подобряване на настроението и набавянето на ценни вещества за организма. С малкото слънчеви дни през зимата често се чувстваме потиснати или депресирани, а тя със сигурност може да ни извади от това настроение.
За да останете здрави през зимата, основното ястие и гарнитурата също трябва да са топли. Приготвяйте ястията си, използвайки сгряващи подправки като черен пипер, джинджифил, кардамон, карамфил, анасон. Тези подправки едновременно придават уют на зимните месеци и ви помагат да се насладите на чудесни ястия.
Не забравяйте зеленчуците. Задушени или приготвени на пара, трябва да присъстват всеки ден в менюто. Тялото ви ще се чувства добре през зимните месеци, ако му давате по-солидна храна, но това не означава мазни меса и висококалорични ястия. Бобовите и кореноплодните растения могат да ви дадат енергията, от която тялото ви ще се нуждае. Неслучайно точно зимата е сезонът на тези зеленчуци – картофи, моркови, ряпа, целина, червено цвекло.
Ограничете кофеина. Вместо това пийте билков чай.
Пилешка супа по класическа рецепта
Необходими продукти:
пилешко месо – 500 грама, картофи – 2 броя
моркови – 1 брой
лук – 1 брой
фиде – 30 грама
магданоз -1/2 връзка
Начин на приготвяне:
В голяма тенджера слагате около 2 литра вода, добавяте пилешкото месо и сол на вкус. Колкото повече е пилешкото месо, толкова по-силен ще стане бульонът и толкова по-вкусна ще стане су-пичката. След като се свари пилето, извадете месото от бульона и го прецедете. Нарязвате зеленчуците на малки кубчета. Към бульона добавете първо моркова и лука. След като поврят 5 минути, добавете и нарязаните на дребно картофи, а след още 5 минути добавете и натрошеното фиде и варете до пълно сваряване на фидето и картофите. Обезкостете свареното пилешко месо и го накъсайте на дребни парченца, които добавете към супата. Накрая, след като свалите пилешката супа от котлона, поръсете със ситно нарязан магданоз. Ако обичате застроените супички, няма проблем да застроите и тази пилешка супа. Прави се класическа застройка от яйце и кисело мляко, като се налива на тънка струйка в поизстиналата супа. Трябва да добавяте застройката много бавно, и то не във вряща супа, за да не се пресече.
Вкусна супа борш
Необходими продукти:
1/2 червена зелка
2 средни глави червено цвекло
1 малка консерва доматена паста – 100
мл
700 мл добре подправен телешки
бульон
щипка кимион,
черен пипер, оцет,
кисела сметана
Начин на приготвяне:
Нарежете зелето и едната глава цвекло на тънки ленти и разтворете доматената паста в бульона.
Сложете нарязаните зеленчуци заедно с втората глава червено цвекло, която е обелена, но цяла, да се сварят в бульона. Добавете черния пипер и кимиона. След като се сварят зеленчуците, извадете цялата глава цвекло, настържете я на ренде на пюре и отново я върнете в супата. Добавете сол, ако е необходимо. Сервирайте с лъжица оцет и лъжица кисела сметана във всяка
чиния.
Супа с карамелизиран лук
Необходими продукти:
500 г лук
1 л телешки бульон
50 мл олио
100 г краве масло
3-4 филии франзела
30 мл бренди
40 г сирене “Ементал”
мащерка, индийско
орехче, сол
черен пипер на вкус
Начин на приготвяне
Олиото и маслото се сгорещяват. Нарязаният на полумесеци лук се прибавя към сгорещената мазнина. Оставя се да къкри около 20 минути, като се разбърква от време на време, докато придобие златистокафяв и карамелизиран цвят, след това се отстранява от котлона. Към карамелизирания лук се изсипват брендито, телешкият бульон и се подправя с прясна
мащерка, индийско орехче, сол и пипер. Разбърква се добре. Съдът се покрива и супата се оставя на слаб огън около 30 минути, за да омекне хубаво лукът. Франзелките се поръсват с настърганото сирене и се запичат в умерена фурна, докато се разтопи сиренето. Супата се сервира, гарнирана
със запечените франзели.
Френска рибена чорба с препечена франзелка
Необходими продукти:
риба – 1 кг по-едра, смесена
миди – 250 г
скариди – 250 г
домати – 250 г
шафран – 1 щипка
зехтин – 5 с.л.
лук – 1 глава кромид
праз – 1 стрък
целина – 1 стрък
чесън – 2 – 3 скилидки
дафинов лист – 1 брой
бяло вино – 100 мл
портокали – около 4 с.л. на-
стъргана кора
копър – 1/2 ч.л. семе
домати – 1 с.л. пюре
мастика – 1 с.л. магданоз – 2 – 3 стръка, сол,
черен пипер
Начин на приготвяне:
Почистете рибата от опашките и главите и я сложете да се вари за бульон. Накиснете шафрана в малко гореща вода и прецедете рибения бульон. След това задушете в зехтина накълцаните лук, праз и целина до омекване. Прибавете нарязания чесън, дафиновия лист, портокаловата кора, семето от копър, обелените и нарязани домати, шафранът с водата и рибения бульон. Овкусете със сол и черен пи- пер. Когато заври, намалете котлона и добавете виното. Оставете да къкри 15 минути. Добавете почистените миди и след това нарязаните скариди и риба. След 8 минути извадете с решетъчна лъжица рибата и мидите, разпределете ги в дълбоки чинии. Добавете към супата мастиката и доматеното пюре и разбъркайте. След още малко отнемете супата от котлона, разпределете в чиниите и поднесете поръсена с магданоз и с парче франзела.