Илон Мъск написа в профила си в социалната мрежа Х, че най-големият проблем за човечеството е колапсът на популацията ни.
Милиардерът е споделил пост, правещ преглед на „черните рекорди“ в срива на раждаемостта за 2023 г.:
• Рекордно ниската раждаемост в Южна Корея ще продължи да пада, предупреждава правителствено изследване. (Южна Корея е страната с най-ниска раждаемост в света. Коефициентът вече е под 0,78 раждания. За да се поддържа една популация стабилна, коефициентът трябва да е малко над 2.00 – бел.ред.)
• Коефициентът на раждаемост в Китай пада до рекордно ниско ниво от 1,09 през миналата година. За първи път ражданията в Китай са под 10 милиона. Тази година се очаква те да са под 9 милиона.
• 18-годишните в Япония са едва 1 милион. Това е ефектът на години срив в раждаемостта.
• Раждаемостта в Сингапур е рекордно ниска.
• Ниската раждаемост във Виетнам продължава да пада.
• Папа Франциск изразява загриженост относно ниската раждаемост в Италия.
• Коефициентът на раждаемост в Нидерландия пада до рекордно ниско ниво.
Високата смъртност, съчетана с ниска раждаемост водят до отрицателен естествен прираст.
Преди няколко месеца Мъск заяви, че „сривът на населението поради ниската раждаемост е много по-голям риск за цивилизацията от глобалното затопляне“.
Преди това предприемачът заяви, че цели нации могат да изчезнат поради демографски проблеми. Културите на Италия, Франция и Япония също са застрашени, както отбеляза Мъск.
През 2021 милиардерът дари 10 милиона долара на Тексаския университет в Остин (UT Austin) за развитието на Инициативата за благоденствие на населението. С парите се осъществяват изследвания относно ефектът на сривът в раждаемостта върху обществото и икономиката.
„Пикът в ръста на населението на планетата ни ще бъде достигнат този век. Но прогнозите за след 2100 г. са малко и нито една не определя възможността за възстановяване от ниска плодовитост към плодовитост на ниво на заместване. Освен това, най-новите дългосрочни детерминистични прогнози бяха публикувани преди десетилетие; оттогава има допълнителен глобален спад на раждаемостта“,
гласи едно увода на едно от спонсорираните изследвания.
Дийн Спиърс е професор по икономика в Тексаския университет в Остин. Той установява, че има голяма възможност високия брой хора, живи през 19, 20 и 21 век да се окаже краткосрочно събитие в историята, предаде dir.bg.
Ниската раждаемост създава големи предпоставки за икономически и дори социален колапс.
Не всички учени обаче са съгласни с тези изводи. Според организацията PopulationConnection, нарастващия брой хора продължава да е „много по-голям проблем“ от намаляващите раждания.