
Дълго време науката приемаше, че човешкият вид се е развивал по ясен и праволинеен начин, от един единствен поток предци. Но животът на Земята никога не е толкова прост – особено когато става дума за най-комплексния в социално отношение вид, който познаваме – човека.
Изследователи от университета в Кеймбридж разкриха неочакван разрив в родословното дърво на хората, започнал преди около 1,5 милиона години и завършил едва преди 300 000 години с повторно сливане на разделилите се популации. Още по-забележително е, че според анализа на съвременната човешка ДНК, една от тези популации е оставила по-значимо наследство в гените ни от другата.
„Въпросът откъде произлизаме винаги е вълнувал човечеството“, отбелязва генетикът Тревър Казънс, водещ автор на изследването, публикувано в списание Nature Genetics.
„Кръстосването и генетичният обмен вероятно многократно са имали ключова роля за възникването на нови видове в животинското царство“, казва Казънс.
Какво общо има хомо сапиенс с неандерталците?
Екипът на Казънс, включващ генетиците от Кеймбридж Айлвин Скали и Ричард Дърбин, предположил, че подобен сценарий може да е приложим и за Homo sapiens – вид, който днес е без конкуренция, но някога е съществувал паралелно с други човешки видове като неандерталците и денисовците. Известно е, че съвременните хора са се кръстосвали с тях, тъй като следи от тези събития са останали в генома ни.
„Веднага след разделянето, едната популация преживяла тежка криза, при която числеността ѝ значително намаляла и останала много ниска близо милион години“, отбелязва Скали. Именно тази популация е допринесла за около 80% от съвременния човешки геном и също така се смята за общ прародител и на неандерталците, и на денисовците.
Тези данни предполагат, че генетичната история на човека е значително по-комплексна от представата за една проста, ясна линия на еволюцията. Например, неандерталските гени съставляват около 2% от ДНК само на неафриканските съвременни хора, което допълнително подчертава сложните генетични взаимодействия от миналото.
Според изследователите обаче, гените от по-малката, второстепенна популация, макар да са само около 20% от съвременния геном, вероятно са изиграли ключова роля за еволюцията ни, особено тези, свързани с мозъчната функция и невронните процеси.
„Все по-ясно става, че идеята за чисти и ясно разграничими еволюционни линии е прекалено опростена“, заключава Казънс.
Изследването открива нов поглед към сложността на човешката еволюция, като показва, че пътят ни през времето е бил далеч по-заплетен и интересен, отколкото сме подозирали.