Горещи новини

Тревога в Пиринско: Огнище на шарка постави десетки села под ограничения

-18:58-Razloginfo.com


Българската агенция по безопасност на храните установи първично огнище на шарка по овцете и козите в два свързани животновъдни обекта в село Тешово, област Благоевград. В стопанствата се отглеждат общо 220 овце.



Сигналът е подаден след появата на характерни признаци на заболяването, а собствениците са оказали пълно съдействие на ветеринарните власти.

Около огнището е определена 5-километрова защитна зона. В нея попадат селата Тешово, Лъки, Гайтаниново, Парил. Всички населени места са на територията на община Хаджидимово.

Въведена е и 20-километрова надзорна зона, която включва градовете Хаджидимово и Гоце Делчев, както и десетки села от общините Хаджидимово, Сандански, Гоце Делчев и Гърмен.

В засегнатите райони се забранява придвижването на овце и кози. Изключение се допуска за животни, предназначени за незабавно клане, но само при изпълнение на определени условия.

Овцете и козите в защитната и надзорната зона трябва да бъдат отглеждани в затворени помещения. Предстои преброяване на животните и актуализиране на информацията в системата „ВетИС“.

Ветеринарните власти ще проверяват движението на животни, фуражи, продукти и транспортни средства, свързани със засегнатите стопанства. За суровото мляко от районите се въвеждат специални правила за придвижване и преработване.

Засегнатите собственици ще бъдат обезщетени по реда на Закона за ветеринарномедицинската дейност. От БАБХ подчертават, че заболяването не се предава на хората. Разпространението му обаче може да причини сериозни икономически загуби на животновъдите.

Агенцията призовава стопаните да наблюдават редовно животните и да спазват стриктно мерките за биосигурност. При съмнение за заболяването трябва незабавно да бъде потърсен ветеринарен лекар.

Сигнали могат да се подават денонощно на телефона на БАБХ: 0 700 122 99.

Източник: marica.bg

Последвайте ни:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Всички коментари, мнения и твърдения принадлежат на техните автори. Блогът не носи отговорност за преки или косвени вреди от тези коментари, мнения и твърдения.

error: Content is protected !!