Горещи новини

Свръххидратация: Какво става, когато пием прекалено много вода

-17:31-Razloginfo.com

Хидратацията несъмнено е сред най-важните елементи за поддържане на доброто здраве. Всекидневният прием на вода подпомага терморегулацията на тялото, улеснява жизненоважни метаболитни процеси и подпомага естественото изчистване на организма от токсини. Но както с всичко в природата – балансът е ключов.



Кога водата може да навреди?

Макар че често чуваме призиви да пием „повече вода“, прекомерната хидратация също крие рискове, особено когато се приема голямо количество за кратък период от време. Причината се крие в ограничената способност на бъбреците – те могат да обработят средно около 500 мл вода на час. При превишаване на това количество тялото не успява да се справи с излишъка, което може да доведе до водна интоксикация.

Най-застрашени от подобно състояние са маратонци, активно трениращи, както и хора с заболявания на сърцето, бъбреците или черния дроб. При тях рискът от нарушаване на електролитния баланс е по-висок, а това може да доведе до гадене, световъртеж, замайване, дори припадъци. В някои случаи се наблюдава и повишено кръвно налягане, свързано с натрупване на течности в организма.

Колко вода наистина ни е нужна?

Въпреки широко разпространеното правило за „осем чаши вода на ден“, няма универсална формула, която да отговаря на нуждите на всички. Индивидуалният воден баланс зависи от редица фактори – възраст, пол, климат, физическа активност и здравословно състояние.

Затова специалистите съветват: вслушвайте се в сигналите на тялото си. Един от най-надеждните показатели за нивото на хидратация е цветът на урината – когато тя е светла, почти безцветна, организмът е добре хидратиран. При тъмен цвят и силна миризма може да става дума за дехидратация.

Хидратацията трябва да бъде постепенна и равномерна през целия ден. Избягвайте резки „приливи“ на вода в организма, особено при интензивна физическа активност. Водата е ваш съюзник, когато се приема с разум.

Не се поддавайте на крайности. Вместо да броите чашите, наблюдавайте себе си. Вашето тяло най-добре знае какво му трябва – стига да се научите да го слушате.

Източник: fakti.bg

Последвайте ни:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Всички коментари, мнения и твърдения принадлежат на техните автори. Блогът не носи отговорност за преки или косвени вреди от тези коментари, мнения и твърдения.

error: Content is protected !!