За по-малко от месец карталът Blacky Skrill обиколи пет държави, за да се завърне в България и да бъде убит.
Екипът на Зелени Балкани и Фонда за дивата флора и фауна сигнализира за поредния случай на брутално използване на отрови в дивата природа, застрашаващо освен дивите животни и хората.
Инцидентът вече има и конкретни жертви – карталът Blacky Skrill, чийто предавател днес даде сигнал за смъртта на птицата вчера вечерта.
Blacky Skrill е кръстен от дарители – екипът на Алхимиците от фирма PaySafe, които чрез кръщаването му изразиха своята добра воля и подкрепа за завръщането на карталите в България.
Екипът на Алхимиците са част от над 100 дарители, които подкрепиха програмата и следяха съдбата на птиците.
Самите птици са дарени на България от правителството на Екстремадура в Испания. Те са част от дългогодишна програма за завръщането на вида в страната, която след повече от две десетилетия даде първи плодове тази година, с първото излюпено малко от вида. За съжаление, обаче, наред с дългоочакваните добри новини, ставаме свидетели на пореден престъпен случай на използването на отрови.
След освобождаването си на 12ти май, Blacky Skrill е предприел сериозни “скитания”, за да се завърне в България и да бъде убит именно тук!
За по-малко от месец, Blacky Skrill е бил в Турция, Румъния, Молдова, Украйна, върнал се е в България, а след това е посетил Гърция. От вчера птицата отново се е завърнала в България, в района на Добринище, където е била и отровена.
В петък сутринта предавателя сигнализира, че пада температурата на птицата, а акселерометъра на предавателя показва неестествени данни, което наведе екипа ни на мисълта, че е възможно птицата да е загинала. При проверката, осъществена днес на 4ти юни, по данни от сателитен предавател, край Добринище, екипът на Фонда за дивата флора и фауна установи местоположението на труп на конче със заложена отровна примамка. На мястото е установен и гарван, който не може да отлети (очевидно отровен, след като се е хранил от трупа). Самият предавател е открит изхвърлен на друго, отдалечено място – в р.Места, при очевиден опит да бъде замаскирано извършеното престъпление. Трупът на птицата до момента не е открит, но обстоятелствата предопределят съдбата й…. До мястото на изхвърляне на предавателя са забелязани следи от автомобил.
Припомняме, че черният лешояд (карталът) е защитен вид, включен в приложение 3 на Закона за биологичното разнообразие.
Като световно-застрашен вид, убиването му е престъпление по Наказателния кодекс на Република България, както и самото използване на отрови в дивата природа.