Световният ден за борба с диабета се отбелязва на 14 ноември. Той се чества от 1991 г. насам под егидата на Световната здравна организация, а през 2007 г. с резолюция на ООН става ден, официално признат и от ООН.
Датата не е избрана случайно. Тя е на рождения ден на Фредерик Бантинг, който заедно с Чарл Бест през 1921 година, изолира инсулина от панкреаса.
Първата инжекция инсулин е направена
през януари 1922 г. на 14-годишен пациент, който живее с инсулин още 14 години. Първоначално се е използвал свински или говежди инсулин, който обаче е давал чести нежелани реакции. През последните десетилетия се използват само човешки.
Захарният диабет придобива мащабите
на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват, а един човек умира от него. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. СЗО предвижда към 2030 г. над 500 милиона души да бъдат засегнати от диабет тип. В България според статистиката от това заболяване страдат около 500 000 души. 40% от хората обаче не знаят, че са засегнати от него. Съществуват два основни типа захарен диабет – тип 1 и тип 2. При децата по-типичен е първия тип, а при възрастните се развива основно вторият тип.
Основните рискови фактори са наднорменото тегло,
както и наличието на първостепенни родственици, страдащи от захарен диабет. Определящо значение има също начинът на живот – хранене, намалена физическа активност и стресът в ежедневието. Симптомите, при които трябва задължително да се посети ендокринолог, са непрестанна силна жажда, често уриниране, загуба на тегло, силно чувство на глад, чести инфекции в устата, уринарния тракт и по кожата, необяснима обща слабост.
При повечето хората с диабет тип 2 липсват признаци
на заболяването и то се открива случайно при провеждане на изследвания по друг повод. Последствията и усложненията от диабета могат да бъдат много тежки и с висока цена както за отделната личност, така и за цялото общество. Основен проблем са развиващите се късни усложнения на болестта, които могат да доведат до слепота, хронична бъбречна недостатъчност и хемодиализа, ампутации на крайници, съдови усложнения – исхемична болест на сърцето, миокарден инфаркт, мозъчно-съдова болест и мозъчен инсулт.