Депутатите приеха на първо четене и петте законопроекта за изборни промени.
Освен представянето на текстовете имаше само три изказвания – на ИТН, „Възраждане“ и земеделците на Доган, които единствени не подкрепиха нито един от текстовете.
Поправките на „Възраждане“ получиха 171 гласа „за“. Против бяха 45 – 28 депутати от ДПС-НН и 17 от АПС, един от АПС се въздържа.
Текстът на ИТН бе подкрепен от 202 депутати, против бяха 8 земеделци на Доган, 9 от същата група се въздържаха.
Третият текст на БСП събра 200 гласа „за“. Против бяха трима земеделци на Доган, още 15 се въздържаха.
Предложенията на ДБ получиха 174 гласа „за“, против 37 – 28 от ДПС – Ново начало и 9 от АПС, още 9 от АПС се въздържаха.
ПП получи подкрепа от 172 депутати, против бяха 39, шестима се въздържаха.
Ето какво се предлага в проектите:
- ДБ и БСП зачеркват СИК – искат преброителни комисии и центрове
Чистят мъртви души с активна регистрация
По нов начин да става преброяването на гласовете от изборите – сходни предложения в тази посока дават „Демократична България“ и БСП във внесените поотделно от тях законопроекти за промени в Изборния кодекс.
Идеите и в двата документа изключват Секционните избирателни комисии (СИК) да се занимават с броенето, а то да бъде делегирано на нови преброителни комисии и/или преброителни центрове, мотивират се от формациите.
БСП предлага да се запази машинното гласуване във вида, в който е в момента. Машините ще отпечатват бюлетини, които ще се събират в отделни избирателни кутии. После те ще бъдат преброявани в преброителни центрове, а не в СИК и това ще се прави отделно от хартиените бюлетини. Тук те въвеждат и експериментално машинно броене за следващите избори – в някои комисии да има машини, осигурени от Министерския съвет, с които автоматично, а не на ръка, да се броят гласовете.
В същото време ДБ залагат да се върне машинното отчитане на резултатите на избирателите, които са гласували на машини. Те искат да имат преброителни центрове и формиране на преброителни комисии, отговарящи за преброителни участъци, както и установяване на гласовете, подадени с бюлетини от машина, чрез разпечатване на машинен протокол от системата на специализираните устройства за гласуване. СИК да не отчита нито гласовете по партии и коалиции, нито преференциите.
Преброителна комисия ще се прави за общини с гласоподаватели, включени в избирателния списък, до 20 000 души. Ако броят по списък в надхвърля 20 000, общината се разделя на преброителни участъци до 20 000 и към всеки участък се създава преброителна комисия.
В промените, които „БСП-Обединена левица“ предлага, влизат и текстове за изчистване на мъртвите души от списъците. Това да става по нов ред за съставяне на избирателните списъци чрез активна регистрация до 5 дни преди вота. Целта е да няма имена на български граждани, които са починали, отдавна не живеят в страната или „са се дезинтересирали за постоянно от изборния процес“, пишат в мотивите си вносителите.
Новите списъци ще се правят от общинските администрации, които ще получават списък на гласувалите на последните избори, а той ще може да се актуализира с хората, които активно са се регистрирали до 5 дни преди изборния ден. ЦИК следи всеки да присъства само по един път в списъците.
- ПП вкарват скенери за хартиени бюлетини и лични карти
Устройствата изплюват неправилните и гласуваш пак
Оптични сканиращи машини, с които ще се отчита вотът от хартиените бюлетини, сканиращи устройства за документите за самоличност на избирателите и електронна система за отразяване в списъка, която се актуализира в реално време и не позволява повторното гласуване на друго място. Такива технически нововъведения предлагат от „Продължаваме промяната“ в техния законопроект за промени в Изборния кодекс.
Вносителите изключват СИК от броенето, както на машинния вот, така и на хартиените бюлетини. Така всъщност изцяло отпада ръчното броене на гласове – новите устройства ще отчитат хартиения вот, като ще дават сигнал при пускане в кутията дали бюлетината е правилно или неправилно попълнена. Ако е второто – избирателят сгъва върнатата бюлетина, дава я на СИК, а те му връчват нова, като в списъка се отбелязва, че лицето е гласувало повторно.
Протоколите от оптичните устройства за сканиране и от електронната машина за гласуване ще се разпечатват веднага след края на изборния ден и ще се прикрепят към протокола на секционната избирателна комисия, което ще спести много време и труд на членовете на комисията и ще гарантира точността на отчетените данни, без броене на ръка, подготвяне на чернови и многократно поправяне на грешки в протокола на комисията.
Влизането в сила на техническите нововъведения се отлага за една година заради нуждата от обществени поръчки, е записано в мотивите им.
- От „Възраждане“ настояват за премахване на хартиените бюлетини
Членовете на ЦИК да са партийно необвързани
От „Възраждане“ предлагат промени в 91 параграфа на Изборния кодекс. Националистите искат премахване на хартиените бюлетини, на номерата в бюлетините и параваните, зад които се гласува. От партията настояват в държави от ЕС да се образуват до 20 броя секции извън дипломатическите и консулските представителства на България в съответната държава; от един IP адрес да може да бъде подадено само едно електронно заявление през интернет страницата на ЦИК, както и да отпадне възможността от територията на България да бъдат подавани електронни заявления от страницата на ЦИК.
Включени са и промени в текстовете, свързани с помещенията за работа на РИК, които да отговарят на определени изисквания, с цел по-добър контрол и прозрачност.
От “Възраждане” предлагат и промени по отношение на критериите за избор на членове на ЦИК, свързани с техния управленски и професионален опит и най-вече въвеждане на изискване за политическа необвързаност – липса на заемани партийни постове или активна политическа дейност в период от три години. Предлага се ЦИК да осигурява постоянно връзка между ЦИК и РИК с цел мониторинг на предаваните протоколи, сигнализиране за възникнали нередности и предоставяне на данни от преброяването. Предвидено е и предсрочното прекратяване на пълномощията на член на комисията при замяната му с друг чрез заявление от председателя на партията, която го е предложила, а гласуването да се извършва само с бюлетина за машинно гласуване.
Има и предложение при приемане и обработка на протоколите на СИК от РИК да се осъществява видеоизлъчване в реално време и видеозаснемане по начин, който осигурява непосредствена видимост към всички действия на членовете на РИК, а ново преброяване на гласовете да се извършва в присъствието на минимум двама представители от различни квоти на партия или коалиция на РИК, които се подписват в протокола.
- Да се отложи създаването на район „Чужбина“
ИТН чистят „мъртвите души“ от списъците
От ИТН настояват за съставяне на избирателните списъци без „мъртвите души“, за промяна във вида на машинното гласуване и за създаване на преброителни комисии.
Първата гpyпa промени в законопроекта на ИТН за промени в Изборния кодекс е за съставяне на избирателните списъци за всички видове избори, в които да се включват само лицата, които имат избирателно право за съответния вид избори според данните на Националния статистически институт.
Bтората група промени в настоящия законопроект са свързани с промяната в начина за машинното гласуване. Предлага се машинното гласуване да се извършва със сканиращи машини. Така след като гласоподавателят отрази еднозначно вота си върху хартиена бюлетина, той ще я постави в устройството, което ще я сканира и самото устройство ще съхранява вече сканираните бюлетини. За последваща проверка от самия гласоподавател, че вотът му е правилно отразен, се предлага машината да отпечатва контролна разписка, която гласоподавателят пуска в специална кутия за машинното гласуване.
Предлага се тези разписки да не се преброяват отделно, а да се възстанови възможността самата машина да генерира протокол за резултатите от машинното гласуване в съответната секция.
Третата група промени, предложени от ИТН е свързана със създаване на преброителни комисии. Предложеният ред за тяхното формиране се основава на действащите правила за формиране на избирателни комисии.
От ИТН предлагат отлагане на влизането в сила на самостоятелния избирателен район „Чужбина“.