Петролните фючърси поевтиняват рязко в началото на търговията в понеделник, тъй като масовите протести в Китай срещу държавната политика на „нулев Covid-19“ и растящият брой на коронавирусните случаи в страната провокират опасения относно търсенето на петрол от водещия в света вносител на важната енергийна суровина.
Към 08.30 часа българско време януарските фючърси на петрол Брент поевтиняват с близо 2,5% към 81,50 долара за барел, достигайки дъната около и малко под 81 долара за барел от последните дни на септември.
Аналогичните фючърси на американския лек суров петрол WTI пък се понижават с близо 3% под 74,00 долара за барел за пръв път тази година (най-ниски ценови нива от края на декември 2021 г.).
Китай, най-големият вносител на петрол в света, се придържа към политиката на „нулев Covid“ на президента Си Цзинпин, въпреки че голяма част от света премахна повечето противопандемични ограничения.
Анализатори очакват американският лек суров петрол да поевтинее към ценовия диапазон между 70 и 75 долара за барел, като пазарът остане нестабилен в зависимост от резултата от срещата на „ОПЕК +“ през тази седмица (на 4-ти декември) и продължаващите дискусии за ценовия таван на руския суров петрол.
Групата Г-7 и дипломати от Европейския съюз обсъждат таван на цените на руския петрол между 65 и 70 долара за барел с цел ограничаване на приходите за финансиране на военната офанзива на Москва в Украйна, без обаче подобен таван да наруши доставките на световните петролни пазари. Срещата на страните членки на ЕС, насрочена за 25-ти ноември, обаче отменена, след като ден по-рано европейските правителства бяха разделени по въпроса за конкретното ниво, до което да се ограничи цената на руския петрол. Таванът на цените трябва да влезе в сила на декември. 5, когато влиза в сила забраната на ЕС за руски суров петрол.
Днешното рязко поевтиняване на петрола се дължи отчасти и на информацията, че американката компания „Шеврон“ (Chevron) е получила разрешение от правителството си да възобнови добивите и износа на нефт от Венецуела след двугодишно прекъсване.