
Кметовете да станат катаджии – това предвиждат промени в Закона за движение по пътищата, внесени в 49-ия парламент. Идеята е 70% от глобите да остават в местния бюджет. Това означава кметовете и на малките населени места да могат да глобяват шофьори по четвъртокласната мрежа, предаде Нова тв.
На кмета на Поликраище Марин Тодоранов това му се струва невъзможно и смята, че не бива да става.Той е три мандата кмет на село Поликраище, прочуло се с честите пътни инциденти с тирове по международния път, минаващ през населеното място. Управникът е категорично против законопроекта, който му вменява и длъжността катаджия.
„Да правим фишове и глоби е смешно. Един селски кмет прави всичко. Той е виновен за паднало дърво, за ухапан човек и куче. Той е само длъжен. Права – няма“, заяви кметът.
Идеята за кметове – пътни полицаи, намери и поддръжници, макар и малко. Според местен мъж поемането на такава роля от кмета е логично. „В интерес на истината малките населени места са доста изолирани от контрол и съм много „за“ кметовете да вземат нещата в свои ръце. Като минат едно обучение и готово“, споделя той.
„Като направим акт или фиш, той ще обжалва в съда и ние ще се чудим как да си изпълняваме служебните задължения. Които са и без това много. Ние сме и нотариуси…“, посочва Тодоранов.
Според автоекспертите идеята, като цяло е добра, защото трябват средства на общините. Със средствата ще се поддържат сигнализацията, пътната маркировка, мрежата. Но тези, които налагат фишове, трябва да знаят Закона за пътищата“, коментира автоинструктор.
И сега в Закона са предвидени правомощия на кметовете, близки до тези на полицаите. Те могат да правят дори граждански арести. Дали обаче ще получат властта на пътните полицаи е въпрос на обсъждане.