“Направи си сам” (от англ. “do-it-yourself”) движението е доста популярно в съвременността. Изразява се в стремежа на хората да се справят с определена креативна или техническа задача сами, без помощта на външни майстори. За информационни източници използват ресурсите на Интернет като образователни видеа, както и съветите на по-опитни близки и познати.
Основният въпрос обаче си остава – доколко това е икономически оправдано и какъв е рискът цялостното ни начинание да се провали грандиозно? а съжаление, подобна вероятност винаги съществува, затова, за да помогнем, решихме да дадем няколко основни препоръки при самостоятелен ремонт на апартамент, които да ви спестят редица битовизми и неприятности.
Дефинирайте какъв вид е ремонтът
Ремонтите могат да са всякакви – от съвсем скромни начинания като пребоядисване до сложни, като къртене на стени , къртене на подпрозорец , прегрупиране на стаи и електрически кръгове. Докато за първия тип ситуации съвсем спокойно можете да се справите успешно и сами, то за вторите със сигурност ви трябва поне първоначална обща консултация със специалист.
Изгответе план на ремонта
Задължително определете предварително действията, които ще предприемете, и ги подредете логически. Например, ако мислите да сменяте ключове и контакти, както и да правите дребни ВиК подобрения, първо се заемете с тях. Едва когато ги приключите успешно,можете да помислите за разчистване на пространството и разместване, както и за пребоядисване, съпроводено с козметично почистване.
Доброто планиране ще ви помогне и да разпределите по-точно бюджета си между необходимите материали и да оптимизирате разходите.
Подберете внимателно материалите, които влагате
Спасението на домашните майстори, които не са особено навътре в материята, е консултация със съответните продавач-консултанти на база вече споменатия дефиниран бюджет и ориентировъчна идея какво се търси като краен резултат. Предполага се, че макар и да не са специалисти в класическия смисъл на думата, то поне могат да ви дадат насоки и да направят няколко релевантни изчисления, на базата на които да знаете колко и какви материали като бои, плочки, тапети и други ще са ви необходими.
Помислете за подходящи инструменти
Боядисването, шпакловането, сменянето на ключове и контакти са задачи, които изискват наличието на специфични инструменти, за да бъдат изпълнени максимално прецизно и качествено. Ако нямате собствени, вземете назаем.
Пригответе се да отделите време и… нерви
Ремонтът не е лесна задача, напротив – често ни поставя на ръба на физическите и духовните сили. Но пък всичко си заслужава, ако крайният резултат е добър. Затова препоръчваме да дефинирате времево всеки отделен етап и да ми се посветите изцяло. Успех!