Възникналото в общественото пространство напрежение около машинното гласуване за пореден път внася недоверие в изборния процес. Това се казва в позиция на неправителствени организации, членове на Обществения съвет към ЦИК.
В него се отбелязва, че още след парламентарните избори от април 2021 г., партиите са превърнали технологията на гласуване в основна реторика на кампаниите си. Същевременно именно тези парламентарно-представени партии излъчват членове в секционните комисии и всяка от тях ще има активисти в секциите. С постоянните обвинения за манипулиран вот политическите формации обезценяват усилията и на техните симпатизанти. По този начин се намалявало и доверието в избраните след това институции.
Както на изборите за Народно събрание през април 2023г., излъчили настоящия парламент и неоспорени от нито една политическа сила, така и в тези избори резултатът от гласуването няма да бъде отчитан нито директно от устройствата, нито от флаш-паметите. Вотът на избирателя и неговото отчитане, става според изписаното на бюлетината от машинното гласуване чрез ръчното им преброяване от членовете на СИК. Така няма никаква възможност евентуална „манипулация“ в машината за гласуване да промени изборния резултат, пише още в позицията.
Призовават се политическите формации и медии да коментират умерено и да проверяват информацията, която представят в публичното пространство, за да не рушат доверието в изборния процес и демократичните институции. Настоява се отговорните за организацията на изборния процес институции, ясно и категорично да внесат успокоение в надеждността на отчитането на гласуването с бюлетина от машинно гласуване, така че да се проведе нормален изборен ден в тази и следващата недели.
Припомняме, че по-рано в петък стана ясно, че Централната избирателна комисия е решила да гласуваме само с хартия на предстоящите избори. Това реши на свое заседание Централната избирателна комисия. Предложението бе направено от Емил Войнов, представител на БСП в комисията.
Това е едно срамно решение, коментира Цветозар Томов. Според него комисията с това решение се поставя под волята на политиците.
Председателят на ЦИК Камелия Нейкова отхвърли определението на бившия говорител на ЦИК и заяви, че го възприема лично като обида.
Решението комисията гласува с 12 гласа „за“.