


Повече от 100 души са се разболели при огнище на Норовирус на борда на круизния кораб Caribbean Princess, съобщиха от Центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC). Според информацията до момента са заболели 102 пътници и 13 членове на екипажа.
Болните са проявили типични симптоми на норовирусна инфекция – силна диария, повръщане и стомашен дискомфорт. Огнището е било официално докладвано на CDC в четвъртък по време на круиза, който продължава от 28 април до 11 май.
В момента Caribbean Princess се намира в северозападната част на Атлантическия океан и пътува към Пуерто Плата, показват данни на CruiseMapper. Очаква се корабът да пристигне в Порт Канаверал на 11 май. На борда има общо 3116 пътници и 1131 души екипаж.
Въведени са спешни мерки
След избухването на инфекцията екипажът е засилил процедурите по почистване и дезинфекция на кораба. Изолираните болни пътници и членове на екипажа са поставени под наблюдение, а от част от тях са взети проби за лабораторни изследвания.
От Princess Cruises заявиха, че става въпрос за „ограничен брой случаи на леко стомашно-чревно заболяване“.
Компанията увери, че след пристигането във Флорида корабът ще премине през пълна дезинфекция преди следващото си плаване.
Специалистите подчертават, че норовирусът няма нищо общо с настоящото огнище на Хантавирус на борда на кораба MV Hondius. Норовирусните инфекции са сравнително чести при круизни пътувания заради затворената среда и близкия контакт между пътниците.
Според CDC това е четвъртото огнище на стомашно-чревно заболяване на круизен кораб от началото на 2026 година.
