Горещи новини

Не е за вярване! Кой донесе сифилиса

-20:49-Razloginfo.com

Неочаквано разкритие, свзързано с легендарна историческа личност.



Сифилисът избухва за първи път в Европа през 1494 г. в лагер на френската армия, година след завръщането на Колумб от пътешествие до Америка. Обезобразяващата болест се разпространява между войниците и техните сексуални партньори, като причинява рани по гениталиите, ректумите или устата.

Само за пет години сифилисът се разпространява в цяла Европа. Скоро след това стига и до Индия, Китай и Япония. Сексът, въпреки че не е единственият път за предаване на болестта, е ефективен начин за нейното разпространение.

Според така наречената „Колумб хипотеза“ сифилисът е пренесен в Европа от моряци, които се връщат от колонизацията на коренното население на Америка. Идеята е, че болестите са били обменяни между европейците и американците, както се обменят нови стоки: барут за домати; дребна шарка за сифилис.

Ново проучване, публикувано на 18 декември 2024 г. в списание „Нейчър“, дава основание за тази хипотеза.

Кирстен Бос от Института за еволюционна антропология „Макс Планк“ в Лайпциг е направила генетичен анализ на пет скелета, открити в Южна Америка. Те дават основание на екипа да заключи, че преди 8 000 години в Америка е върлувал предшественик на бактериите, причиняващи сифилис.

Изследването предоставя убедителни доказателства, че T. pallidum бил широко разпространен в Америка преди пристигането на Колумб от ренесансова Европа.

Проучвания сочат, че трепонемните заболявания може да са били ендемични в Северна Европа по същото време, когато са пътешествията на Колумб, а може би и по-рано.

Точният произход на сифилиса е труден за доказване, казва Керту Маяндер, археогенетик от Базелския университет в Швейцария. Една от хипотезите е, че трепонемните заболявания винаги са съществували, като са се пренесли върху хората по време на миграцията им от Азия към Америка преди около 12 000 години.

Не е ясно също така какво е причинило появата преди 500-600 години на съвременния сифилис като силно предавана по полов път инфекция. „Възможно е нещо да е накарало трепонемните бактериални видове да се рекомбинират и да предизвикат по-агресивни форми на сифилис“, казва Маяндер.

Източник: standartnews.com

Последвайте ни:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Всички коментари, мнения и твърдения принадлежат на техните автори. Блогът не носи отговорност за преки или косвени вреди от тези коментари, мнения и твърдения.

error: Content is protected !!