Горещи новини

Неконтролиран теч заплашва Международната космическа станция

-12:29-Razloginfo.com

Според доклад на НАСА неконтролирано изтичане на охладителна течност може да е причина трима астронавти да останат блокирани на МКС в обозримо бъдеще. Според Space.com течът идва от построената в Русия капсула за екипажа „Союз“, която се е скачила с МКС.



Космонавтите Сергей Прокопиев и Дмитрий Петелин се екипираха и подготвиха за излизане в открития космос, което беше насрочено за сряда. НАСА пише в публикация в блога си, че наземните екипи са забелязали значително изтичане на неизвестно вещество от космическия кораб „Союз МС-22“ два часа преди те да се отправят на разходка. Предаването на живо, създадено за заснемане на космическата разходка, показа частици замръзнала охладителна течност, изтичащи в космоса в продължение на три часа.

Въз основа на изявление на руската космическа агенция Роскосмос никой от екипажа на борда на МКС не е пострадал, но руската държавна медия ТАСС съобщи, че външната част на космическия кораб „Союз“ изглежда е получила достатъчно повреди, за да се стигне до изтичането. Според доклада визуална проверка е потвърдила теча, което е принудило Роскосмос да отложи излизането в открития космос. НАСА все още не е установила причината за теча.

Астронавтът на НАСА Франк Рубио и космонавтите на Роскосмос Сергей Прокопиев и Дмитрий Петелин са на борда на Международната космическа станция от септември и трябваше да се върнат чрез космическия кораб „Союз“ през пролетта. И макар че американските астронавти Никол Ман и Джош Касада, Коичи Ваката от Японската агенция за аерокосмически изследвания и Кикина от Роскосмос се изстреляха към МКС чрез SpaceX Crew Dragon през октомври за шестмесечната си мисия, корабът нямаше да може да превози всички тях обратно. Разбира се, „Союз“ все още би могъл да се използва като превозно средство за връщане, но ако НАСА го сметне за неподходящ за пътуване с превозване на хора обратно на Земята, тогава Рубио, Прокопиев и Петелин теоретично биха могли да останат на борда на МКС, докато не бъде изстрелян заместващ апарат като заместител.

В рядка проява на сътрудничество НАСА и Роскосмос работят заедно, за да измислят следващия курс на действие, за да продължат да въртят обитателите на МКС обратно на Земята. Въпреки че „Союз МС-23“ може да бъде изпратен като заместител, който да върне у дома астронавтите по график, не е сигурно кога руснаците ще могат да подготвят кораба, защото се очаква той да излети през март 2023 г. Преместването му с три месеца е не само голяма задача, но може да бъде опасно и да предизвика още повече проблеми, ако се избърза.

Двете космически агенции са свидетели на известно напрежение в последно време поради войната в Украйна и ответните действия на Русия срещу санкциите на САЩ, която се оттегли от Международната космическа станция. Един астронавт на НАСА в „Союз“ и един космонавт в полета на SpaceX показват, че двете агенции предприемат стъпки за намаляване на това напрежение.

Източник: tribune.bg

Последвайте ни:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Всички коментари, мнения и твърдения принадлежат на техните автори. Блогът не носи отговорност за преки или косвени вреди от тези коментари, мнения и твърдения.

error: Content is protected !!