Земята не е единственото място в нашата слънчева система, където човечеството има възможността да се заснеме слънчево затъмнение.
По-рано тази година марсоходът на НАСА „Пърсивиърънс“ засне две слънчеви затъмнения на Червената планета. Камерите на апарата уловиха как луните Фобос и Деймос минават пред Слънцето.
Въпреки че марсианските луни не са с правилния размер или разстояние, за да покрият напълно Слънцето, тези транзити са интересни.
Малкият и нащърбен от кратери Деймос мина пред нашата звезда през януари. A през февруари марсоходът улови по-големият Фобос да преминава пред Слънцето.
Слънчевите затъмнения на Марс не дават възможност за изучаване на Слънцето. Въпреки това учените ги използват, за да измерват и наблюдават двете луни и тяхната орбита около Червената планета.
Фобос, който се върти около Марс три пъти на ден, се доближава до повърхността на планетата с по няколко метра на всеки век. След около 50 милиона години Фобос или ще се сблъска с планетата или ще се разпадне на малки отломки. Така ще се образува пръстен около Марс.
Деймос обикаля около Марс на всеки 30 часа и тъй като е толкова малък, се прогнозира, че в крайна сметка ще избегне гравитационното привличане на Марс.