Горещи новини

Мобилните телефони с малък дисплей и физически бутони се завръщат неумолимо

-10:44-Razloginfo.com

„Глупавите“ телефони се завръщат с пълна сила и все повече хора ги предпочитат пред „умните“ им събратя. Потребители, пазарни наблюдатели и психолози са единодушни, че има безспорни предимства: човек има повече време за себе си и близките си, по-спокоен е и работи по-съсредоточено и по-продуктивно.



Седемнадесетгодишната Робин Уест е аномалия сред връстниците си – тя няма смартфон. Вместо да скролва по цял ден из TikTok и Instagram, тя използва така наречения „глупав телефон“ – обикновен мобилен телефон с малък дисплей и физически бутони.

Тези базови телефони имат ограничена функционалност – случат за обаждания и изпращане на кратки текстови съобщения. Може да имат радио и фенерче, някоя семпла игра, а задната им камера е със скромни възможности и прави елементарни снимки. Не се свързват към интернет и не могат да им се инсталират приложения.

Тези устройства са подобни на някои от първите телефони, каквито хората използваха в края на 90-те години.

Решението на Уест да се откаже от бившия си смартфон преди две години е моментно. Докато търсела резервно „ало“ в магазин за втора употреба, била привлечена от ниската цена на „телефон-тухла“. Дребното устройство й струвало само няколко евро. И тъй като няма функционалност на смартфон, сега жената няма и скъпа месечна сметка за данни.

„Докато не купих телефона-тухла, не бях забелязала колко много време от живота ми е превзел смартфонът“, казва тя. „Имах много приложения за социални медии и не вършех толкова много работа, колкото иска, защото все бях на телефона си.“

Жената казва, че не вярва някога пак да си купи друг смартфон. „Доволна съм от своята тухла – не мисля, че ме ограничава. Определено съм по-проактивна.“

„Глупавите“ телефони продължават да се възраждат. Търсенето им в Google е скочило с 89% между 2018 и 2021 г., според доклад на софтуерната фирма SEMrush.

Междувременно проучване от 2021 г. на счетоводна група Deloitte казва, че един на всеки 10 потребители на мобилни телефони в Обединеното кралство си е купил „тъп“ телефон.

„Изглежда, че модата, носталгията и появата им във видеоклипове в TikTok играят роля за възраждането на „глупавите“ телефони“, казва Ърнест Доку, експерт по мобилни устройства в сайта за сравнение на цени Uswitch.com. „Много от нас имаха „глупав телефон“ навремето. Затова е естествено да изпитваме чувство на носталгия към тези класически устройства.“

Без съмнение принос има и рестартирането на емблематичния модел 3310 на Nokia през 2017 г. оригиналът е пуснат за първи път на пазара през 2000 г. и един от най-продаваните мобилни телефони на всички времена. „Nokia прокара 3310 като достъпна алтернатива в свят, пълен с висококачествени мобилни телефони.“

Вярно е, че „глупавите“ телефони не могат да се конкурират с най-новите първокласни модели на Apple и Samsung, когато става въпрос за производителност или функционалност, казва специалистът. „Ала те могат да ги засенчат в други важни области като живот на батерията и издръжливост“.

Пшемек Олейничак, психолог по професия, от пет години е заменил смартфона си с Nokia 3310. Първоначално взел това решение заради по-дълготрайната батерия. После обаче разбрал, че има и други предимства.

„Преди винаги бях прикован към телефона, за да проверявам всичко и навсякъде, да ровя из Facebook или новините или други факти, които ми бяха реално необходими“, казва той. „Сега имам повече време за семейството си и себе си. Голяма полза е, че не съм пристрастен към харесването, споделянето, коментирането или описването на живота си пред други хора. Сега имам повече неприкосновеност.“

Психологът, които живее в полския град Лодз, признава, че първоначално промяната е била предизвикателство. „Преди проверявах всичко, например автобуси и ресторанти, на своя смартфон, докато пътувам. Сега това е невъзможно. Научих се да правя проучванията предварително, у дома. Свикнах така“.

Завръщането на добрия стар „глупав“ телефон провокира някои производители да потърсят „златната среда“ между смартфона и обикновената „тухла“. Появяват се модели, които са малко по-умни от обичайния базов телефон. Например, към основните си функции могат да имат и опция за слушане на музика или подкасти и да се свързват чрез Bluetooth със слушалки. Могат да имат и някакъв базов браузер. Въпреки това си остават невъзможни за ползване пристрастяващи приложения като социални медии, новинарски емисии, електронни пощи.

Китайската Light Phone например, която прави точно такива устройства, казва, че отчела най-силната си финансова година през 2021 г. Продажбите са се увеличили със 150% в сравнение с 2020 г. Съоснователят Кайвей Тан казва, че устройството първоначално е създадено, за да се използва като вторичен телефон за хора, които искат да си починат от своя смартфон – например през съботите и неделите. Но сега половината клиенти на фирмата използват устройството като основен телефон.

„Ако извънземните дойдат на земята, те биха си помислили, че мобилните телефони са най-добрият вид, контролиращ човешките същества“, казва Тан. „И това няма да спре. Само ще се влоши. Потребителите осъзнават, че нещо не е наред, и ние искаме да предложим алтернатива.“

Изненадващо, основните клиенти на фирмата са на възраст между 25 и 35 години.

Проф. Сандра Вахтер, старши научен сътрудник в областта на изкуствения интелект в Оксфордския университет, казва, че е разбираемо, че някои хора търсят по-прости мобилни телефони. „Може да се каже с основание, че в днешно време способността на смартфона да провежда обаждания и да изпраща кратки съобщения е почти странична характеристика“, обяснява тя. „Смартфонът е станал център за забавление, генератор на новини, навигационна система, дневник, речник, портфейл“. Тя добавя, че смартфоните винаги искат да „привличат вниманието“ на притежателите си с постоянно напомняне за себе си – известия, актуализации и извънредни новини. Това постоянно разсейва, отвлича вниманието, изморява.

„Логично е, че някои от нас сега търсят по-прости технологии и смятат, че „глупавите“ телефони могат да предложат завръщане към по-семплите времена,“ казва проф. Вахтер. „Може да ни остава повече време, за да се концентрираме напълно върху дадена задача и да се ангажираме с нея по-целенасочено. Проучванията показват, че твърде големият избор може да води до усещане на нещастие и възбуда“.

Междувременно притежателите на смартфони не могат да проумеят това. „Всички смятат, че това е само временно,“ казва Уест. „Питат ме – добре де, кога ще вземеш смартфон?“

Източник: technews.bg

Последвайте ни:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Всички коментари, мнения и твърдения принадлежат на техните автори. Блогът не носи отговорност за преки или косвени вреди от тези коментари, мнения и твърдения.

error: Content is protected !!