Коледа – най-чаканият семеен празник. Денят, в който магията оживява, а светът става мъничко по-добър.
Какво обаче е празникът без Дядо Мраз, Санта Клаус или Крис Кринкъл…да, това са само някои от многото имена на най-чакания коледен гост. Всяка страна има своя история, свои празничен обичай и разбира се – свое име на Добрия старец.
Закръгленият белобрад старец, облечен в бяло и червено, е прототип на християнския светец и мъченик Никола. Византиецът, живял в земите на днешна Турция, раздава цялото си материално богатство на бедните и онеправданите, от където идва и традицията по Коледа да се даряват подаръци.
Малчугани от цял свят изпращат писма с коледните си желания до дома на Белобрадия старец в Лапландия. Едни го адресират до Пер – Ноел, други до Йоллупуки, а трети молят „снежния дядо“ – Корбобо за дар под елхата.
Децата в Испания посрещат стареца най-рано, още на 5-ти декември. Той пристига от Белгия по море, придружаван от слуга – мавър, който пази чувала с подаръци.
Френските жители пък са най-щастливи, защото при тях идват цели двама Дядо Коледовци. Единият е добър, а другият носи вместо чувал с подаръци, торба с пръчки за непослушните малчугани.
Симпатичен домашен дух на име Нис пък заменя Дядо Коледа на територията на Норвегия. Той мъничко прилича на козел, което го свързва с далечните времена на Викингите. Вместо с бисквити и мляко, домашният дух е посрещан с овесена каша за елфи.
Единствено руският Дядо Мраз има семейство. Той е женен за Зимата, а негова внучка е любимата на децата и негова спътница при раздаването на подаръците – Снежанка.
Независимо от многото си имена на територията на цял свят Белобрадият старец чакан гост от малки и големи, символ на магията и добротата в човешкото сърце.