Горещи новини

Международен ден в памет на жертвите от Холокоста

-8:42-Razloginfo.com

На 27 януари 1945 г. съветски войски освобождават задържаните в концлагера Освиенцим – денят е обявен от Общото събрание на ООН за международен ден с резолюция 60/7 на Общото събрание на ООН от 1 ноември 2005 г.

Освиенцим е най-големият концлагер (1940-45 г.), създаден от германските нацисти около гр. Освиенцим (немско име: Аушвиц) до Краков. В концлагера Освиенцим са умъртвени или са загинали от глад и болести над 4 млн. души, предимно евреи и поляци. Впоследствие лагерът е превърнат в музей. Включен е в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. За първи път през 2011 г. в Истанбул се отбелязва Международният ден на Холокоста.

Създаден на територията на окупираната от нацистите Полша, концлагерът Аушвиц се превръща в символ на местата за осъществяване на хитлеровото окончателно „решение“ на „еврейският въпрос“.

В Аушвиц са депортирани няколко милиона души от цяла Европа. Общо в лагерите загиват милиони, като с точност цифрите трудно могат да бъдат изчислени. Унищожено е почти цялото еврейско население на Европа, около 6 млн. души.


Известно е, че в нацистките лагери на смъртта, освен евреи и военнопленници, загиват и критици на Хитлер, хуманисти, комунисти, демократи и всякакви политически опоненти на нацистите. Първоначално нацистките лагери са създадени именно за политическите опоненти.

Преследвани и избивани са още хомосексуални, роми, славяни, хора с психически и физически увреждания, членове на църквата „Свидетели на Йехова“ и други християни, например пастори, които отказвали да проповядват „расовите“ теории на нацистите в църквите си.

Последвайте ни:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Всички коментари, мнения и твърдения принадлежат на техните автори. Блогът не носи отговорност за преки или косвени вреди от тези коментари, мнения и твърдения.

error: Content is protected !!