Горещи новини

Как да се предпазим от интернет измамите, съветват от ГД „Национална полиция“

-16:27-Razloginfo.com

Интернет предлага неограничени възможности за всичко, но в това число и за измами. В този контекст ГД „Национална полиция“ публикува съвети как потребителите да се предпазят от измамите в онлайн пространството.



Макар и към момента да няма бум на този вид престъпление, потребителите трябва да бъдат бдителни, особено когато попадат на атрактивни предложения и реклами. Сезонът предполага активно търсене на дърва и пелети за огрев, както и на оферти за ваканция или наемане на къща за гости за предстоящите празници.

В интернет има безброй обяви, а потребителите могат да разпознаят истинските по няколко начина:

Когато става въпрос за измама с обява за доставка на дърва и пелети, обикновено се залага на атрактивна цена, която да провокира интереса на жертвата и тя сама да потърси връзка. Договарянето e обикновено по телефона или мобилно приложение.

В този случай е особено важно да се проследи офертата и ако в нея се съдържа изискване за капаро за стоката или доставката ѝ, по всяка вероятност става дума за опит за измама. Пари се превеждат само при получена стока, предупреждават от ГД „Национална полиция“.

Първото правило, което потребителят трябва да спази, е не да провери дали фирмата има свой сайт, а дали тя има лиценз за дейността, която предлага. Това става с едно кликване в сайта на Министерството на туризма (https://ntr.tourism.government.bg/Registration.nsf/alltato.xsp).

Прегледайте и коментарите в интернет за съответната компания, но не се доверявайте изцяло на написаното, препоръчват от ГДНП.

Също така преди да подпишете договор, в офис или пратен ви по интернет, внимателно го прочетете. Проследете задължително дали в него името на фирмата е написано по един и същи начин навсякъде, фигурира ли ЕИК и дали поставеният печат е на същата фирма.

Трето и най-важно правило е начинът на плащане. Туроператорите трябва да имат регистрирани фирмени банкови сметки. Това означава, че титуляр на сметката е името на фирмата, в никакъв случай тя не следва да е на управителя или на когото и да било друг служител.

От ГД „Национална полиция“ обръщат внимание в случаите, при които се предлага сметка на физическо лице, сметка в чужда банка или плащане през система за бързо плащане- това е сигурен белег за измама, не плащайте.

Източник: tribune.bg

Последвайте ни:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Всички коментари, мнения и твърдения принадлежат на техните автори. Блогът не носи отговорност за преки или косвени вреди от тези коментари, мнения и твърдения.

error: Content is protected !!