В момента цените на горивата в България се котират на стойности около 10-11% по-ниски от средните за ЕС – тенденция, която се наблюдава през последните две години, преди данъци, което означава суровината преди преработка на суровия нефт и налагане на марж. Това означа, че ние имаме по-ниски цени на горивата от други страни, но тази тенденция може да се задълбочи и да видим много по-ниски цени. Това каза в студиото на БНТ “Денят започва” експертът по горивата Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията. В момента нашата рафинерия обработва 100% руски петрол, който на международните пазари, когато покупката не е обвързана с дългосрочен договор, се търгува на цени с 30% надолу, допълни той.
За него не е ясно защо ценообразуването на покупката на суров нефт за рафинерията продължава да се случва на принципа “средиземноморска борса+доставка”, което реално не се случва.
Има вътрешнотърговски обмен между компанията майка “Лукойл” и дъщерната компания “Литаско”, които реално купуват и продават суров нефт и готовите горива за българския пазар. Този вътрешнотърговски обмен може да се случва на много по-ниски цени, отбеляза експертът.
Интересното за Владимиров е, че от месец май насам нашата рафинерия преработва единствено руски петрол – преди това половината от количествата са идвали от други източници. А трябваше да се случи точно обратно, подчерта той.
В момента трябва да се заяви много ясно, че България е дала, подарила дерогация на руската компания “Лукойл” да продължава да доставя руски нефт за България и да преработва горива за българския пазар. България е единствената държава с излаз на море в ЕС, която е получила такава дерогация. И въпреки тази дерогация, ние получаваме пазарни условия, значително по-лоши от тези, които могат да бъдат постигнати, ако държавата си свърши работата и натисне руската компания да се съобразява с пазарните тенденции, категоричен беше Мартин Владимиров.
Източник: Информационна агенция „КРОСС“