Задължителното социално и здравно осигуряване за учениците, включени в обучение чрез работата (дуална система на обучение) вече ще бъде изцяло за сметка на държавния бюджет, съобщават от Министерството на образованието.
Мярката в подкрепа на работодателите, които назначат ученици на трудови договори за обучение чрез работа, влиза в сила от 1 април 2024 г.
Очаква се изменението, въведено с чл. 17а6 от Закона за професионалното образование и обучение по настояване на МОН, да насърчи повече работодатели да се включат в дуалната система на обучение.
Осигурителната тежест, от която ще бъдат освободени работодателите, би могла да се използва за стимулиране на учениците чрез по-добри възнаграждения при по-добри резултати от обучението чрез работа и постигане на повече взаимна полезност за ученика и за работодателя.
В България дуалната система на обучение се прилага в средното образование от 2015 г., но сега за първи път през 2024 г. със законодателни изменения се въвеждат мерки за системна подкрепа на работодателите, които сключват договори с ученици за обучение чрез работа.
Проучване на „Галъп интернешънъл“ от 2019 г. показва, че този вид обучение има положителен ефект върху развитието на професионалното образование в България. Въпреки положителните резултати дуалното образование все още е изправено пред редица трудности и препятствия и за двете страни – бизнес и училища. Тези предизвикателства са част от по-общата тревога за развитието на професионалното образование в България, коментират от проекта, предоставил данните от анкетата, засягаща 104 фирми и 31 училища по проекта ДОМИНО.