Пазарът на труда на Острова сериозно се промени след Брекзит и това няма да е в полза на гурбетчиите. Приоритет от 1 януари вече е привличането на висококвалифицирана работна ръка от чужбина. Търсят се кадри със сериозни компетенции и таланти, сред които учени и инженери. Същевременно броят на имигрантите със слабо образование и ниска квалификация ще бъде сериозно ограничен. За целта е въведена точкова система, която е сходна с тази в Австралия и по която се оценяват кандидатите за работна виза.
За да се уредят за работа в Кралството, кандидатите трябва да докажат, че имат специални умения, говорят добре английски език и са получили реално предложение. На тази база ще бъдат точкувани. За предложена годишна заплата от поне 25 600 паунда, което е около 30 820 евро, кандидатът може да получи 20 точки. Толкова ще бъдат давани и за “подходящите компетенции” и за познания по английски език на “необходимото ниво”. Те, разбира се, трябва да бъдат доказани със съответните сертификати, препоръки и трудов стаж, пише Марица.
Специалисти в сферите с недостиг на кадри във Великобритания ще получават допълнителни точки. Общият резултат, при които едно лице може да получи работна виза, трябва да е най-малко 70 точки. Новата система ще важи както за гражданите на Европейския съюз, така и за останалите чужденци.
На този етап сънародниците ни, които работят във Великобритания в продължение на по-малко от 5 последователни години, могат да кандидатстват за временен статут на уседналост. Въпросното разрешително им позволява да продължат дейността си, независимо дали работят или учат, и да се възползват от безплатните здравни услуги и социални подпомагания. Всеки, който е започнал работа преди края на 2020-а, може да кандидатства за въпросния статут и да си осигури безпроблемно пребиваване на Острова след Брекзит.
Тези български граждани, които нямат статут на уседналост или временен такъв, а възнамеряват да започнат работа, ще трябва да кандидатстват за виза задължително. Притежателите на биометрични паспорти, каквито са българските, могат да попълват молбата за виза чрез смартфон приложение. Ако не успеят или не е възможно разчитането на паспорта, ще трябва да посетят Визов център, като единственият такъв у нас е в София.