Горещи новини

Блъф за западняци: Фамозната „Орешник“ била сбирщайн от стари ракетни части

-9:21-Razloginfo.com

Т. нар. ракета „Орешник“, изстреляна от руските военни по украинския град Днепър на 21 ноември, изобщо не е най-модерното оръжие, за каквото се опита да я представи руският президент Владимир Путин.



Изследването на отломките показа, че някои части са произведени преди повече от седем години.

Според източници на украинския портал Defence Express „Орешник“ може да е бил сглобен през 2017-2018 г. на базата на междуконтиненталната балистична ракета (МБР) „Ярс“ и оттогава да е отлежавал на склад.

Върху една от частите на „Орешник“ са открити серийният номер и датата на производство – 12 април 2017 г. Това е годината, в която Русия е трябвало да започне разполагането на стратегическата ракетна система РС-26 „Рубеж“, която е по-нататъшно развитие на проекта РС-24 „Ярс“.

Но през март 2018 г. Министерството на отбраната на Руската федерация се отказва от плановете за въвеждане на Р-26 в арсенала си и я изключи от държавната програма за въоръжение до 2027 г., като се съсредоточи върху хиперзвуковата ракетна система „Авангард“.

Експертите смятат, че разработката, на която наскоро дадоха името „Орешник“, е започнала преди повече от 7 години – поне през 2010 г., тъй като 2017 г. е годината на производство на специфичната част, която е трябвало да бъде използвана за готовия проект.

Defence Express отбелязва също, че намерената част е с индекс „EFIT 302811.002“.

Анализаторите свързват тази маркировка с Научно-производствения център за автоматизация и приборостроене „Академик Пилюгин“ (НЦПАП), който е част от „Роскосмос“ и доставя системи за управление на ракетите „Зенит“, „Протон-М“ и „Фрегат“.

Това навежда на мисълта, че НЦПАП оборудва и „Орешник“, който е сглобен от компоненти на „Ярс“.

Александър Кочетков, ракетен инженер и бивш служител на СДО „Южное“, заяви по-рано, че „Орешник“ представлява съкратена версия на „Ярс“ с по-голям брой бойни глави.

„Бойната ефективност на „Орешник“ без ядрено оборудване е изключително съмнителна – това е като самосвал, който разнася пица.

Точността ще бъде плюс или минус 100 метра, или дори по-лоша, а всяка бойна глава може да носи около 100 кг конвенционални експлозиви – същото като руската ракетна система за многократно изстрелване „Торнадо“, която агресорът използва от началото на инвазията“, подчертава Кочетков.

Пентагонът стигна до заключението, че „Орешник“ е модифицирана версия на РС-26 „Рубеж“, която е тествана още през 2011 г.

Министерството на отбраната на Обединеното кралство смята, че Русия разполага с ограничен запас от такива ракети.

Техническите характеристики на „Орешник“ остават неизвестни. Счита се, че ракетата може да има стартова маса от 40-50 тона и обсег на действие от 6000 км.

Путин, хвалейки изстрелването на „Орешник“ по Днепър, увери, че това било изпитание на нова балистична ракетна система със среден обсег.

Той заяви, че е нанесен удар по „обект на украинския отбранително-промишлен комплекс“ (завода „Южмаш“, който произвежда ракети и други оръжия).

Путин отбеляза, че „Орешник“ не е стратегическо оръжие или междуконтинентална балистична ракета, но се предполага, че в света нямало противодействие на тази система, тъй като тя атакува цели със скорост от 10 Мах, т.е. 2,5-3 километра в секунда.

Въпреки това ракетата не е нанесла значителни щети на „Южмаш“, за което свидетелстват сателитните снимки, анализирани от руски военни канали.

Според източници на The Moscow Times използването на уж най-новата ракета „Орешник“ е специална пропагандна операция за сплашване на западни политици и граждани, измъдрена, след като САЩ и техните съюзници от НАТО разрешиха на украинските сили да удрят Русия с ракети АТАСМС и Storm Shadow, за което президентът Зеленски се моли от 2 г. насам.

В тази операция са участвали изпечени пропагандисти на Кремъл. Първо беше извършен самият удар, видеоматериал от който беше разпространен в социалните мрежи и чуждестранните медии.

После, уж случайно на брифинг на говорителката на руското външно министерство Мария Захарова получи обаждане от Алексей Громов, медийния гуру на Кремъл, с изрично изискване тя да не коментира атаката.

Черешката на тортата беше речта на Путин, бивш среден агент на КГБ, на срещата на върха на ОДК.

Източниците на The Moscow Times отбелязаха, че Русия, която разчита на дронове от Иран и снаряди от Северна Корея, не разполага със значителни запаси от „Орешник“ и ще са необходими години, за да се въведе масово производство на тези ракети.

Източник: zashtoto.com

Последвайте ни:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Всички коментари, мнения и твърдения принадлежат на техните автори. Блогът не носи отговорност за преки или косвени вреди от тези коментари, мнения и твърдения.

error: Content is protected !!