Между 700 и 1000 микро, малки и средни предприятия в страната ще получат безвъзмездна финансова помощ за модернизация на производството, закупуване на нов софтуер и разработване на нови поточни линии и продукти. Средствата са по първата за България процедура от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) – „Технологична модернизация“ с общ бюджет в размер на 260 млн. лв.
Кандидатстването по нея започна на 22 юли 2022 г. и ще продължи до 21 септември 2022 г. включително. Документите се подават изцяло онлайн през системата ИСУН 2020 на адрес: https://bit.ly/3z4jZ7l.
Компаниите могат да заявят минимална подкрепа по програмата в размер на 35 000 лв. Максималната е диференцирана спрямо големината и нуждите на предприятията. Ако са микро, могат да поискат най-много 180 000 лв. Таванът за малките е 350 000 лв., а за средните – 700 000 лв. С парите могат да се купуват например машини с автоматизирано управление, роботи или системи за дигитален контрол на процесите. Съфинансирането е до 50%.
Процедурата е насочена към компании в четири от икономическите сектори на страната – C (Преработваща промишленост), Е (Доставяне на води; Канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване), J (Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; Далекосъобщения) и M ( Професионални дейности и научни изследвания). Това са предимно производствени фирми – за лекарства, компютри или оптични материали, храни, напитки, облекла и др.
Допустими са още предприятия, които се занимават със събиране и обезвреждане на отпадъци или с рециклиране на материали, филмови и телевизионни студиа, радиа, телевизии и информационни агенции, както и компании с архитектурна, инженерна или научно-изследователска и развойна дейност. Задължително условие е те да са регистрирани не по-късно от 31 декември 2019 г. Трябва и да са реализирали годишни нетни приходи от продажби за последните три години в размер на над 210 000 лв. за микро, над 750 000 лв. за малките и над 3 млн. лв. за средните предприятия.
Очаква се оценяването на проектните им предложения да започне веднага след края на кандидатстването по процедурата. Списъкът с допуснатите компании ще бъде публикуван до края на годината. Представителите на фирмите могат да намерят пълния пакет на сайта на Министерството на иновациите и растежа – https://bit.ly/3OufkRC.
За тяхно улеснение беше създадено видео с детайлни указания за попълване на формулярите. То е достъпно на: https://bit.ly/3BFv3uw.
Източник: Информационна агенция „КРОСС“