Горещи новини

Ами ако покрием магистралите по света със слънчеви панели?

-10:12-Razloginfo.com

При наличието на повече от 3,2 милиона км магистрали по света, изследователи се изкушиха от идеята да изчислят разходите и ползите от изграждането на мрежа от слънчеви панели върху тях, използвайки поликристални фотоволтаични модули с капацитет 250 W.



Оказва се, че ако магистралите по цял свят бъдат покрити със слънчеви фотоволтаични панели, те ще могат да посрещнат повече от 60% от енергийните нужди на света, като генерират 17 578 TWh годишно.

Анализът сочи още, че покриването на магистралите със слънчеви панели може да генерира повече от четири пъти годишното производство на енергия в Съединените щати и да компенсира 28,78% от настоящите емисии на CO2, като същевременно намали глобалните смъртни случаи от трафика с 10,8%.

„Това наистина ме изненада“, каза Линг Яо, изследовател от Китайската академия на науките и водещ автор на изследването. „Не осъзнавах, че магистралите сами по себе си могат да се окажат място за разполагане на такива големи фотоволтаични инсталации, удовлетворявайки повече от половината от световното търсене на електроенергия и значително облекчавайки натиска за намаляване на глобалните въглеродни емисии“.

Изследователите са идентифицирали и регионите, определени в изследването като „най-идеалните за внедряване, въпреки предизвикателствата, свързани с разходите за настройка и поддръжка“. Това са Източен Китай, Западна Европа и Източното крайбрежие на САЩ. Яо отбеляза значението на пилотните програми за демонстриране на практичността на тази концепция.

Изследователският екип е формиран от от академици от Китайската академия на науките, Университета Цинхуа и Китайската академия по геонауки, всички разположени в Пекин, както и от Колумбийския университет в Ню Йорк.

Тяхното проучване, озаглавено „Покриването на магистрали със слънчеви панели значително намалява въглеродните емисии и загубите от трафик“, наскоро беше публикувано в списание Earth’s Future.

Източник: technews.bg

Последвайте ни:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Всички коментари, мнения и твърдения принадлежат на техните автори. Блогът не носи отговорност за преки или косвени вреди от тези коментари, мнения и твърдения.

error: Content is protected !!